Beiktatták Zelenszkij kulcsemberét, kezdődik a tisztogatás – Ursula von der Leyen sietve gratulált

Teljes átalakításba kezd az elnök, fejek fognak hullani.

„Valóban előfordulnak jogsértések a toborzás során” – közölte Roman Kosztenko.
Roman Kosztenko, az ukrán parlamenti Golosz párt képviselője és a Nemzetbiztonsági, Védelmi és Hírszerzési Bizottság titkára egy rádióinterjúban – amit a UNIAN szemlézett – elismerte:
az ukrán hadseregbe történő mozgósítás jelenlegi gyakorlata súlyosan eltér a törvényi előírásoktól.
A Kárpátaljai Igaz Szó szerint ezzel Kosztenko az első ukrán politikus, aki nyíltan kimondta: a kényszersorozások valóban megtörténnek, ráadásul a jogszabályokat megsértve.
Kapcsolódó vélemény
Magyar Nemzet
A sorozóhivataloknak biztosított hatáskör sok esetben lábbal tiporja úgy a legalapvetőbb emberi jogokat, mint a törvényben foglalt fékeket és ellensúlyokat.
Jelenleg a toborzóközpontok (TCK) végzik a mozgósítást: megállítanak embereket az utcán, és sajnos előfordulnak jogsértő esetek is. De a valóság az, hogy most ők az egyetlen szerv, amely ténylegesen feltölti a fegyveres erők állományát”
– nyilatkozta Kosztenko a Radio NV adásában. Elmondása szerint a törvények értelmében a mozgósítást valójában a helyi önkormányzatoknak kellene megszervezniük, a toborzók csak az adminisztrálniuk kellene a folyamatot.
Kosztenko szerint a helyhatóságok nem hajlandók teljesíteni kötelességüket, mert félnek a társadalmi ellenállástól.
Ahelyett, hogy a TCK-ra tolnák át a felelősséget, inkább meg kellene szervezni a rendszert. Ez az Elnöki Hivatal és a kormány feladata lenne: biztosítani, hogy a helyi önkormányzatok ellássák a kötelességeiket. Akkor nem lenne szükség az utcán embereket előállítani”
– hangsúlyozta a politikus.
A képviselő azt is elismerte, hogy több mint másfél millió ukrán állampolgár nem frissítette katonai nyilvántartási adatait, és nem jelentkezett a toborzáson, miközben sok katona már több mint 200 napja megszakítás nélkül szolgál a fronton.
Kosztenko egyúttal a leszerelés kérdését is napirendre vette, amelyet a mozgósítás üteméhez kötött:
Ha lenne elegendő ember, lehetne határidőkről is beszélni. [...] A parlament már megbízta a kormányt, hogy dolgozza ki a demobilizációs törvényjavaslatot. Ezt már egy éve meg kellett volna tenniük, de máig nem történt semmi.”
Ezt is ajánljuk a témában
Teljes átalakításba kezd az elnök, fejek fognak hullani.
Kosztenko nyilatkozata egyértelmű beismerése annak, amit a nemzetközi közvélemény és a kárpátaljai magyar közösség már régóta tapasztal:
Ukrajnában rendszeresek a minden jogi alapot nélkülöző kényszersorozások, amelyek gyakran járnak erőszakkal, és vezetnek a civilek halálához.
Ezzel máris megcáfolta azokat a szakértőket, akik szerint ilyen jellegű gyakorlat egyáltalán nem létezik az ukrán hadseregben.
Ezt is ajánljuk a témában
Ukrajnában a TCK kényszersorozásai tömeges felháborodást váltanak ki. Brutális esetek, polgári lázadások és orosz dróntámadások tarkítják a háború árnyékoldalát – miközben az EU hallgat.
Fotó: Facebook / Roman Kosztenko
***